Strona 1 z 1

zwrot VAT a kompensata

: 5 mar 2013, o 16:30
autor: pinezka11
Witajcie,
Orientujecie się czy poprzez kompensate należności jest spełniony warunek w zakresie uregulowania zobowiązań, które warunkują możliwość zwrotu VAT-u w przyspieszonym terminie? Różnie niektórzy do tego podchodzą...
Chodzi mi skrócenie ustawowego terminu z 60 dni do 25. Wiem, że to oczywiście może się wiązać z kontrolą z urzędu skarbowymi ale interesuje mnie, czy taka kompensata a nie faktyczna zapłata może spełnić ten ustawowy obowiązek. Przepisy bowiem zobowiązują do uregulowania wszystkich faktur dokumentujących zakupy, które zostają wskazane w danej deklaracji i oczywiście ich zapłata musi nastąpić do dnia złożenia tej deklaracji.

Re: zwrot VAT a kompensata

: 5 mar 2013, o 20:54
autor: agnieszka
Witam, moim zdaniem kompensata jest to zapłata za fakturę (tylko posiada inną formę - nie przelew tylko forma bezgotówkowa), zwróciłabym jedna uwagę czy mamy tą kompensatę podpisaną przez stronę przeciwną lub dodatkowo wysłać potwierdzenie salda z którego także wynika ta płatność w formie kompensaty.

Re: zwrot VAT a kompensata

: 6 mar 2013, o 10:59
autor: Xięgowa
Po co podpis pod kompensatą? Przecież do kompensaty zobowiązań dochodzi przede wszystkim na skutek oświadczenia złożonego drugiej stronie. Wystarczy więc oświadczenie wysłane do kontrahenta. Ale oczywiście może to nastapic także w drodze umowy - z podpisami:)

Re: zwrot VAT a kompensata

: 6 mar 2013, o 12:25
autor: Xenia45
Ja też uważam, że taka kompensata może być traktowana na równi z zapłatą za daną fakturę lub faktury, pomimo, że fizycznie pieniądze ani nie przeszły przez konto bankowe ani nie otrzymaliśmy ich w formie gotówki. W wyniku kompensaty bowiem następuje wzajemne potrącenie. A co do samych kompensat, to zgadzam się Xięgową wystarczy samo oświadczenie przesłane lub przekazane drugiej stronie. Oświadczenie takie może być np. jednorazowe i nie wymaga zgody drugiej strony. Co innego jest w przypadku kompensaty umownej, która wymaga zgody drugiej strony. Moim zdaniem druga forma jest dużo lepszym rozwiązniem, ponieważ pozwola to uniknąć rozbieżności w zakresie stanu wzajemnych rozrachunków. W swojej poprzedniej pracy często miałam tak, że zanim kompensata (w formie oświadczenia) dochodziła do działu księgowości, faktury były już przez nas zapłacone przelewem, a kontrahent je sobie skompensował :?