faktura PROFORMA

Podatek od wartości dodanej (urzędowi skarbowemu)

Moderator: Admin1

Xięgowa
Posty: 91
Rejestracja: 23 lut 2013, o 20:00
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

faktura PROFORMA

Post autor: Xięgowa »

Mam wątpliwości co do faktur PROFORMA. Czytałam w necie wiele róznych opinii, że faktura PROFORMA, jeśli zawiera wszystkie dane, które wynikają z rozporządzenia fakturowego, to wtedy jest to traktowane jak zwykła faktura. Konsekwencją jest obowiązek zapłacenia VAT i podatku dochodowego. I ja się z tym zgadzam.
Ale z drugiej strony dostaję od duzych firm właśnie takie PROFORMY, gdzie właściwie nic nie brakuje. Na niektórych jest dopisek ,,PROFORMA" nie jest fakturą w rozumieniu rozporządzenia z dnia .....
Czy oni nie wiedzą, że nie powinni wystawiać takich kompletnych PROFORM? A może ja jestem przewrażliwiona?
Na razie nie odliczam VAT z tych PROFORM
Poludnik
Posty: 37
Rejestracja: 21 lut 2013, o 17:37
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: faktura PROFORMA

Post autor: Poludnik »

Z tego co ja się orientuję, to proformy nie mają prawie żadnego znaczenia. Ich celem jest jedynie przekazanie klientowi dokumentu, na podstawie którego ten może dokonać płatności i dopiero po tej płatności wystawiana jest zwykła faktura. Proformy zostały wymyślone właśnie po to, żeby nie obciążać przedsiębiorcy dodatkowymi kosztami, jeśli sam nie otrzyma płatności od swojego klienta, więc zupełnie nie zgadzam się z tym co piszesz - to byłoby bez sensu. Proformy wystawiane w naszej firmie od zwykłej faktury różnią się tylko i wyłącznie tym, że zamiast FAKTURA VAT jest na nich napisane FAKTURA PROFORMA - wszystkie inne dane, układ faktury, dosłownie wszystko - jest identyczne.
Xięgowa
Posty: 91
Rejestracja: 23 lut 2013, o 20:00
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: faktura PROFORMA

Post autor: Xięgowa »

Hm... że to jest bez sensu, to się z Tobą zgadzam:)
Ale jak ma się do tego chociażby to, że teraz faktura nie musi być zatytułowana ,,Faktura VAT", a fakturą jest każdy dokument, który ma dane zawarte w rozporządzeniu fakturowym?
Jak PROFORMA bedzie te dane zawierać, to może być uznana przez organy podatkowe za generującą obowiązek podatkowy w VAT i podatku dochodowym.
Awatar użytkownika
pinezka11
Posty: 192
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:15
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: faktura PROFORMA

Post autor: pinezka11 »

Witaj,
Z tego co się orientuje, to od tego roku wystawienie faktury Proformy z wszystkimi minimalnymi danymi właściwymi dla standardowej faktury, powoduje konsekwencje w postaci przyspieszenia obowiązku podatkowego VAT, ponieważ jak to zostało wspomniane nie ma znaczenia czy jest tam napis Proforma czy np. nota obciążeniowa (w zakresie not obowiązują te same zasady). Innymi słowy ten napis nie powoduje, że dokument ten można było traktować jako dokument inny niż faktura. Nie ma też większego znaczenia samo zastrzeżenie „dokument ten nie stanowi faktury w myśl przepisów ustawy o podatku od towarów i usług”. Taki napis może nie wyeliminować konieczności rozliczenia podatku w terminie wcześniejszym.
Podobno ten problem ma zniknąć od 2014 roku, bo wtedy mają wprowadzić, że obowiązek podatkowy nie będzie w większości przypadków związany z wystawieniem faktury, lecz z dniem wydania towaru lub wykonaniem usługi.
Myślę, że wielu przedsiębiorców nie zdaje sobie z tego sprawy :( tyle tych nowych przepisów, że można się pogubić.
Warto by byo ustalić w firmie, żeby faktura proforma nie miała tych wszystkich minimalnych elementów faktury i że stanowi tylko przedstawienie dłużnikowi wartości do zapłaty. Nieznajomość przepisów nie zwalnia z odpowiedzialności, a niestety ich niejasność rzadko jest interpretowana na korzyść podatnika :(
lubię_podatki
Posty: 42
Rejestracja: 23 lut 2013, o 20:04
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: faktura PROFORMA

Post autor: lubię_podatki »

Xięgowa słusznie zauważa problem.
Ale nie mogę zgodzić się z twierdzeniem pinezka11, że faktura proforma, która zawiera wszystko to, co powinna zawierać faktura, jedynie przyspiesza powstanie obowiązku podatkowego.
Moim zdaniem taka faktura rodzi powstanie obowiązku podatkowego przed wykonaniem usługi lub dostawą towaru (czyli tu się zgadzamy :) ), ale jednoczęsnie w sytuacji, gdy po dokonaniu sprzedaży zostanie wystawiona ,,normalna" faktura, znów powstanie obowiązek zapłaty podatku:(
Podstawą jest art. 108 ust. 1 ustawy VAT.
A nabywca nie odliczy podatku naliczonego z obu tych faktur:(

Aby dotrwać do 2014:)
Xięgowa
Posty: 91
Rejestracja: 23 lut 2013, o 20:00
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: faktura PROFORMA

Post autor: Xięgowa »

Czyli moje obawy nie były bezpodstawne niestety...
Mysle, że aby nie robić rewolucji w fakturach proforma (bo to jednak wygodne narzędzie dla wielu firm), wystarczające byłoby pominięcie numeru NIP sprzedawcy. Moim zdaniem jest to właściwie jedyny element, który z jednej strony daje pewność, że faktura będzie niekompletna, a co za tym idzie nie będzie fakturą w rozumieniu rozporządzenia fakturowego, a z drugiej będzie miała wszystko, czego strony kontraktu oczekują od faktury proforma:)
Awatar użytkownika
pinezka11
Posty: 192
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:15
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: faktura PROFORMA

Post autor: pinezka11 »

Ok, a co myślicie np. w sytuacji gdy to sprzedawca, wystawia fakturę PROFORMA, która zawiera te wszystkie dane a następnie wystawi według swego przekonania właściwą fakturę to moim zdaniem będzie musiał ująć w rejestrze sprzedaży podatek należny z obu tych faktur. Zgodnie bowiem z art. 108 ust. 1 ustawy o VAT, w przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, to jest obowiązana do jego zapłaty. Paradokos jest taki, że faktura Proforma i właściwa faktura dokumentują tę samą sprzedaż ale przecież ustawodawca w przypadku stwierdzenia pomyłki w wystawionej fakturze dopuszcza jakby jej "sprostowanie" poprzez wystawienie korekty faktury, a nie poprzez powtórne wystawienie tego dokumentu. Powołując się jeszcze raz na art. 108 ustawy o VAT nie uzależnia się powstania obowiązku zapłaty podatku od towarów i usług od tego, czy doszło do sprzedaży, ale wyłącznie od wystawienia faktury.
W przypadku nabywcy to się zgadzam, nabywca nie odliczy podatku naliczonego z obu tych faktur, wynika to m.in. z art. 88 ustawy o VAT w którym jest mowa, że nie stanowią bowiem podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku, gdy wystawiono więcej niż jedną fakturę dokumentującą tę samą sprzedaż.
Problematyczny może być też moment powstania przychodu u sprzedającego, który wystawił taką fakturę Proformę, bo zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych, przychód powstaje w momencie wystawienia faktury, więc moim zdaniem wystawienie faktury PROFORMA przed wykonaniem czynności spowoduje powstanie przychodu w podatku dochodowym.
lubię_podatki
Posty: 42
Rejestracja: 23 lut 2013, o 20:04
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: faktura PROFORMA

Post autor: lubię_podatki »

Tak. Problem jest i w VAT i w podatku dochodowym - zarówno PIT, jak i CIT.
To, co Xięgowa pisze - by nie umieszczać nan proformach NIP sprzedawcy jest optymalnym rozwiązaniem.
Jestem za:)
Awatar użytkownika
Xenia45
Posty: 144
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:28
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: faktura PROFORMA

Post autor: Xenia45 »

Mi też się wydaje, że najlepiej będzie pominąć NIP ;)
Pominięcie innych elementów, może i tak identyfikować ten dokument jako fakturę, bo od tego roku można m.in. wystawiać faktury uproszczone, które nie muszą posiadać wszystkich elementow typowej faktury. Jest co prawda ograniczenie do kwoty 450 zł lub 100 EUR brutto w zakresie ich wystawiania ale czasami może się zdarzyć , że faktura profroma będzie do takiej wysokości.
Pominięcie NIP-u będzie najbezpieczniejsze, bo faktury uproszczone mogą nie mieć wielu elementów ale na pewno NIP do nich nie należy, bo nie został on wymieniony w rozporządzeniu.
Poludnik
Posty: 37
Rejestracja: 21 lut 2013, o 17:37
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: faktura PROFORMA

Post autor: Poludnik »

Czyli jednak się myliłem. Jak widać przepisy strasznie galopują. Pomysł z usunięciem NIPu rzeczywiście wydaje się przedni, trzeba będzie wprowadzić tę zasadę w naszej firmie "od wczoraj".
ODPOWIEDZ