zmiany w czasie pracy

Z niewolnika nie ma pracownika

Moderator: Admin1

Awatar użytkownika
Xenia45
Posty: 144
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:28
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

zmiany w czasie pracy

Post autor: Xenia45 »

Co myślicie o nowych planowanych zmianach w zakresie czasu pracy? Chcą m.in. wydłużyć okres rozliczeniowy maksymalnie do 12 miesięcy oraz wprowadzić przerywany czas pracy. Ma to być możliwe nie tylko, jak obecnie, na podstawie układu zbiorowego pracy, ale także poprzez zastosowanie porozumienia z przedstawicielami pracowników lub ze związkami zawodowymi. Nowe przepisy dadzą również pracodawcy możliwość wprowadzenia przerw w pracy, które oczywiście nie będą wliczane do czasu pracy, w wymiarze przekraczającym 60 minut. Jak dla mnie takie przerwy są kiepskim pomysłem i nie wyobrażam sobie pracować w firmie, gdzie mam np. godziną przerwę na lunch, jak dla mnie to strata czasu. Jednak wspaniałomyślnie chcą wprowadzić, że taka przerwa będzie możliwa pod warunkiem, że pracownik złoży indywidualny wniosek. W praktyce wiadomo jak coś takiego by funkcjonowało.

Planują także obniżyć dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych - ze 100% do 80% za pracę w godzinach nocnych, niedziele i święta, oraz z 50% do 30% za nadgodziny w normalny dzień pracy. Jakby to przeszło, to pracodawcy napewno by się ucieszyli...
aga
Posty: 171
Rejestracja: 28 lut 2013, o 10:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: zmiany w czasie pracy

Post autor: aga »

Biednemu pracownikowi znowu by się dostało. Nie dość że minimalna pensja jest głodowa, to jeszcze obniżą dodatki, dzieki którym mozna było sobie dorobić. Ja osobiście jestem przeciw, chociaz wydłużenie okresu rozliczeniowego do 12 miesiecy mi nie przeszkadza.
Marti
Posty: 38
Rejestracja: 6 mar 2013, o 20:12
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: zmiany w czasie pracy

Post autor: Marti »

Pracowałam kiedyś w firmie, w której była obowiązkowa godzina przerwy na obiad - w praktyce wyglądało to tak, że trzeba było pracować minimum 9 godzin, a mało kto wychodził na obiad, bo było za dużo pracy, po prostu za tą godzinę nikt nie dostawał kasy jako za nadliczbową i tyle - dlatego pracodawcom to się opłaca, dla mnie osobiście jest to jawny wyzysk, szybko zrezygnowałam z pracy w tym miejscu.
aga
Posty: 171
Rejestracja: 28 lut 2013, o 10:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: zmiany w czasie pracy

Post autor: aga »

Dla mnie to też paranoja. Niby godzina wolna, ale każdy by sie bykiem patrzył ze wychodzisz odpocząć czy coś zjeść. Nie wiem jak inni podchodza do tego typu przerw, ale ja osobiście wolałabym nie mieć przerwy i po ośmiu godzinach iść do domu, niz przymusowo mieć wolne, które de facto jak pisze Marti wolnym by nie było.
Awatar użytkownika
pinezka11
Posty: 192
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:15
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: zmiany w czasie pracy

Post autor: pinezka11 »

Ja też nie wyobrażam sobie pracować w firmie gdzie funkcjonuje godzinna przerwa na lunch. Kiedyś jak szukałam pracy w księgowości, to na rozmowie w jednej z firm, dowiedziałam się, że akurat u nich funkcjonuje coś takiego ale dopiero jak zapytałam o godziny pracy. Niedość, że godzinna przerwa, to jeszcze praca miała być od 9 do 18. Jak dla mnie takie godziny odpadają. Od razu sobie pomyślałam, że ta godzina przerwy, to jest tylko na papierze. Śmieszne jest też to, że będzie to wymagało wniosku ze strony pracownika. Pracodawca karze napisać taki wniosek, jeśli ktoś w ogóle będzie chciał pracować i tak w praktyce pracownik nie będzie miał nic do gadania. Od razu mi się przypomniała sytuacji, która miała miejsce w mojej poprzedniej pracy w zakresie odbierania nadgodzin. Firma kazał wszystkim pracownikom pisać wnioski o odbiór nadgodzin, a to jak wiadomo wiąże się z tym, że odbiór nadgodzin jest 1:1. Jeśli natomiast to pracodawca by nas wysyłał na wolne to wtedy rozliczałby to 1:1,5 ale nikt nie narzekał, dobrze że w ogóle można je było odebrać. Wielu znajomych opowiada, że nadgodziny w ich firmach są tylko na papierze.

A wracając jeszcze do tych przerw to myślę, że każdy raczej woli wcześniej wyjść z pracy, niż w ciagu dnia mieć godzinę czasu wolnego (w teorii). No chyba, że ktoś mieszka na po drugiej stronie ulicy na której mieści się firma, w której pracuje. Wtedy mógłby sobie wyskoczyć do domu i coś upichcić :D a tak na poważnie, to ciekawa jestem czy te wszystkie zmiany przejdą. Szczególnie te w zakresie dodatków za nadgodziny.
superlajt
Posty: 34
Rejestracja: 6 lis 2013, o 12:43
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: zmiany w czasie pracy

Post autor: superlajt »

A jakie zmiany w 2013 roku?
martas
Posty: 4
Rejestracja: 27 sty 2014, o 11:14
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: zmiany w czasie pracy

Post autor: martas »

Ja ma porównanie, dwie znajome, jednak pracuje w firmie, gdzie jest zwykła przerwa 15 min., a druga, gdzie jest godzinna na lunch. Zdecydowanie lepiej jest tam, gdzie jest przerwa krótsza. Wcześniej wraca się z pracy i dzień nie jest tak rozbity, można coś jeszcze w domu zrobić. Jak ktoś nie potrzebuje aż godziny na obiad, to naprawdę nie jest komfortowe.
ODPOWIEDZ