Strona 1 z 1

granice doradztwa podatkowego

: 3 kwie 2013, o 14:28
autor: Xięgowa
Biuro rachunkowe może wykonywać tylko niektóre czynności z zakresu doradztwa podatkowego. Na pewno są to czynności wynikające z art. 76a ustawy o rachunkowości, czyli:
1) prowadzenie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych oraz udzielanie im pomocy w tym zakresie,
2) sporządzanie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielanie im pomocy w tym zakresie

I teraz pytanie:) Gdzie są granice tej pomocy? Czy mogę klientowi pomóc w sporządzeniu wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej? Czy tylko mam zakaz (jako, że nie jestem doradcą podatkowym) sporządzania opinii, wystepowania przed sądem?

Re: granice doradztwa podatkowego

: 3 kwie 2013, o 19:48
autor: Marti
Doradca podatkowy lub biuro rachunkowe może w imieniu klienta przygotować wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji.
Musi jednak liczyć się z konsekwencjami. W przypadku, gdy to biuro rachunkowe występuje z wnioskiem w imieniu klienta nie działa ochrona jak w sytuacji kiedy to sam podatnik występuje o interpretację. Oznacza to, że przykładowo, gdy nie z umyślnej winy podatnika, ale z powodu wątpliwości zostanie zaniżony podatek, to US nie nałoży kary, jeśli natomiast to biuro występuje w imieniu klienta i źle obliczyło wysokość podatku, to nie uniknie odpowiedzialności karnej skarbowej.
Zgodnie z ordynacją podatkową interpretacja nie może szkodzić wnioskodawcy, ale kodeks karny skarbowy mówi o sytuacji, kiedy to do odpowiedzialności może zostać pociągnięty właściciel biura rachunkowego lub doradca podatkowy rozliczający podatnika - interpretacje dodają, że również w sytuacji, gdy złożą wniosek o interpretację w imieniu klienta.
Jest jeszcze jedna ważna sprawa - interpretacji nie uzyska doradca opisujący problem klienta a występujący we własnym imieniu.
W dodatku jak się dowiedziałam szukając informacji na ten temat - może się tak zdarzyć, że doradca podatkowy nie otrzyma interpretacji, ponieważ Izba Skarbowa może uznać, iż nie jest w danej sytuacji stroną zainteresowaną (znalazłam taki przykład, została nawet złożona skarga na decyzję IS, ale WSA oddalił skargę).

Re: granice doradztwa podatkowego

: 4 kwie 2013, o 09:29
autor: izabelar
Moim zdaniem biuro rachunkowe nie ma prawa sporządzać w imieniu klienta wniosku o interpretacje indywidualną. To przekracza już zakres czynności doradztwa podatkowego, które może wykonywać biuro rachunkowe. Biuro ma zaksiegowac dokumenty (czynności księgowe), zrobić deklaracje, zeznania itp. oraz udzielić podatnikom w tym zakresie niezbednej pomocy (czynności doradztwa).
Do sporządzenia wniosku o interpretację często potrzebna jest wiedza, którą z pewnością każda księgowa ma lub powinna mieć. Często jednak są to zagadnienia na tyle skomplikowane, że uważam, że tylko prawnik lub doradca podatkowy sobie z tym poradzi.
Ale to nie o kwestię ,,radzenia" sobie chodzi. Czasem doradcą podatkowym zostaje człowiek np. po studiach technicznych, niekoniecznie czujący kruczki prawne. Chodzi raczej o to, że ksiegowi po prostu tego nie mogą robić, chociażby z tego powodu, że takie czynności (przekraczające sporządzenie zeznan itp.) nie są objęte ochroną ubezpieczeniową.

Re: granice doradztwa podatkowego

: 4 kwie 2013, o 11:06
autor: Marti
No właśnie tak jak już pisałam, znalazłam sprzeczne informacje na ten temat. Niektóre interpretacje orzekały, że biuro rachunkowe nie jest stroną zainteresowaną i nie może wystąpić z wnioskiem o indywidualną interpretację podatkową, a inne opinie były takie, że jak najbardziej jest taka możliwość, tylko, że wtedy nie działa ochrona i takie biuro rachunkowe może być pociągnięte do odpowiedzialności jeżeli z jego winy źle został naliczony podatek za klienta.
Ja osobiście uważam, że biura rachunkowe powinny mieć możliwość występowania z wnioskiem o interpretację w imieniu klienta - niektóre przepisy są tak pogmatwane, że nawet najlepszym specjalistom mogą przysporzyć problemów, a jeżeli takie biuro odpowiada za prowadzenie księgowości i doradztwo w tym zakresie, to jest jak najbardziej stroną zainteresowaną. Fakt, że występuje z takim wnioskiem świadczy tylko na jego korzyść, że interesuje się sprawami klienta i chce mu doradzić jak najlepiej, a dla niektórych przedsiębiorców napisanie takiego wniosku może być bardzo kłopotliwe a czasem wręcz nie chcą zajmować się takimi sprawami - dlatego korzystają z usług biura lub doradcy podatkowego.
Ale to tylko moje skromne zdanie :D . Może warto podpytać o to w KIP.

Re: granice doradztwa podatkowego

: 18 kwie 2013, o 15:19
autor: petko
Też uważam, że biura księgowe powinny mieć taką możliwość, tym bardziej, że występowanie z takim wnioskiem, często przekracza możliwości i wiedzę zwykłego przedsiębiorcy, który korzysta z usług biura księgowego. Np.: Biuro księgowe E.....- Warszawa (regulamin par. 23 i 24), oprócz prowadzenie księgowości, oferuje klientom pomoc w rozwiązywaniu problematycznych spraw urzędowych. Jeśli się zdecyduję na takie usługi, to chcę żeby biuro mnie reprezentowało i wystąpiło za mnie w danej sprawie. A ryzyko związane z odpowiedzialnością skarbową ponosi biuro, tak samo jak każda inna firma ponosi odpowiedzialność związaną z ryzykiem zawodowym.