Strona 1 z 3

ryczałt opłacalny?

: 18 sty 2013, o 16:29
autor: zefirek
W jakim przypadku opłaca się skorzystać z ryczałtu ewidencjonowanego w przypadku rozpoczęcia działalności? Jakie są zalety i wady?

Re: ryczałt opłacalny?

: 19 sty 2013, o 17:24
autor: Xenia45
trudno tak ocenić. W skrócie poniżej możesz się zapoznać z wadami i zaletami. Wszystko trzeba rozpatrzyć indywidualnie.

ZALETY:
- możliwość skorzystania z niskich, nawet kilkuprocentowych stawek podatku,
- prosta księgowość w formie ewidencji przychodów,
- przy niskich kosztach - możliwość uzyskania korzyści fiskalnych w porównaniu z zasadami ogólnymi,
- możliwość opłacania zaliczek na podatek w ulgowej formie, co kwartał

WADY
- nie jest dostępny dla wszystkich rodzajów działalności oraz dla przedsiębiorców o wysokich przychodach (powyżej 150 tys. euro)
- brak możliwości zrzeczenia się ryczałtu w trakcie roku podatkowego
- brak możliwości wspólnego rozliczenia z małżonkiem lub samotnie wychowywanym dzieckiem
- brak ulgi na dzieci
- bywa nieopłacalne, gdy zysk jest bardzo mały (wysokie koszty), podatek płaci się bowiem od przychodu bez pomniejszania o koszty jego uzyskania

Re: ryczałt opłacalny?

: 29 sty 2013, o 10:50
autor: obeliks
W mojej ocenie najważniejszym kryterium wyboru tej formy opodatkowania powinien być czysty rachunek przedsiębiorcy, kązdy rozpoczynający prowadzić działaność powinien skalkulować sobie pi razy dzwi w jakiej wysokości bedzie generował przychody i w jakiej koszty do tych przychodów, generalnie jeśli skala działalności będzie duża to lepiej zastosować rozliczanie się na zasadach ogólnych bo wtedy przychody mozna pomniejszyc o koszty co w rezultacie daje nam niższy zysk i przez to mniejszy podatek, ale tak naprawdę to sprawa bardzo indywidualna dla każdego podmiotu

Re: ryczałt opłacalny?

: 29 sty 2013, o 12:10
autor: BabciaTeosia
Ryczałt jest opłacalny od osoby której pracodawca oczekuje prowadzenia działalności gospodarczej, zapewnia mu wszelkie narzędzia pracy tzn.pracownik nie ponosi żadnych kosztów . Jest się osobą rozliczającą się samemu .

Re: ryczałt opłacalny?

: 29 sty 2013, o 12:27
autor: słoniu
Wybór miedzy ryczałtem a zasadami ogólnymi jest uzależniony od zyskowności w danym przedsiębiorstwie.
Im wyższy stosunek przychodów do kosztów, tym bardziej opłacalny jest ryczałt.
Kiedyś robiłem symulacje i wyszło mi, że graniczna wartość tej zyskowności (marży) jest ok 30%.
Znacznie wyższa przemawia za ryczałtem. Znacznie niższa za progresywnym lub liniowym.
Oczywiście trzeba pamiętać o ustawowych wyłączeniach z ryczałtu. Np praktycznie wszystkie usługi niematerialne, z założenia o dużej zyskowności są wyłączone. Nasz wspólnik MF wie co robi ;) .

Re: ryczałt opłacalny?

: 3 mar 2013, o 19:20
autor: Iwona
obeliks pisze:W mojej ocenie najważniejszym kryterium wyboru tej formy opodatkowania powinien być czysty rachunek przedsiębiorcy, kązdy rozpoczynający prowadzić działaność powinien skalkulować sobie pi razy dzwi w jakiej wysokości bedzie generował przychody i w jakiej koszty do tych przychodów, generalnie jeśli skala działalności będzie duża to lepiej zastosować rozliczanie się na zasadach ogólnych bo wtedy przychody mozna pomniejszyc o koszty co w rezultacie daje nam niższy zysk i przez to mniejszy podatek, ale tak naprawdę to sprawa bardzo indywidualna dla każdego podmiotu
tak naprawdę, jesli ktoś rozpoczyna sam działalnosc i jest zielony, to nie ma najczesciej świadomosci odnosnie tego jak działa kpir w praktyce:
czyli że wielu wydatków nie da sie wliczyc w koszty, mimo że realne koszty działalnosci sie ponosi. Podobnie jak uzyskiwane marże i realne koszty pracy - to wszystko wychodzi w trakcie pracy, podobnie jak dopiero kiedy juz sie działa docierają rózne mozliwosco optymalizowania podatków. Dlatego w pierwszym roku proponowalabym dac sobie na luz i nie przejmowac się złym wyborem jesli takowy nastapił, ale jak najszybciej wszystko skalkullowac pod koniec roku gruntownie i wybrac odpowiednio optymalny dla swojej sytuacji sposob opodatkowania, nie przywiazywac sie do raz wybranego sposobu opodatkowania.

z ryczałtem jest np tez taki problem, że trudno pozniej starać sie o kredyt z taką formą opodatkowania, nalezy to wziac pod uwagę:)

Re: ryczałt opłacalny?

: 4 mar 2013, o 12:27
autor: aga
Rzeczywiście jak ktoś rozpoczyna działalność i nie ma pojęcia o księgowości, to trudno mu wybrać odpowiednią formę opodatkowania. Ale księgowa po kilku niezbędnych informacjach będzie mogła doradzić. Trudno jednak coś wywnioskować bez braku dokumentów i analizy działalności, dlatego jest to doradzanie bardziej intuicyjne oparte na doświadczeniu. Po zakończeniu roku zawsze powinno zrobić się analizę działalności i na nowy rok wybrać formę najkorzystniejszą.

Re: ryczałt opłacalny?

: 4 mar 2013, o 12:32
autor: Xięgowa
Masz rację aga. Ale nadal jest mała świadomość, że z ,,takimi sprawami" trzeba iść do biura rachunkowego. Każdy myśli, że sam sobie poradzi. To tak, jak i z chodzeniem do prawników. Idzie się nie wtedy, kiedy kupi sie mleko, ale dopiero, jak ono wykipi. I co najwyżej mozna tyle zrobić, by to co już wykipiało się nie przypaliło;)

Re: ryczałt opłacalny?

: 4 mar 2013, o 14:15
autor: aga
Dobre porównanie :P Istnieje przekonanie, że ryczałt jest opłacalny bo mało w nim biurokracji i księgowej nie trzeba zatrudniać, bo wystarczy przychód pomnożyć o stawkę podatku. Tylko księgowe wiedzą, że opodatkowanie w formie ryczałtu to też dokumentacja, zwłaszcza jak jest się VATOWCEM i trzeba spełnić szereg formalności, żeby poprowazdzić taką księgowość zgodnie z przepisami. Zresztą prawie każda działalność to zetknięcie się nie tylko ze zryczałtowanym podatkiem, ale także z przepisami PIT, VAT, ZUS PCC, GUS i sam Pan Bóg wie z czym jezcze.

Re: ryczałt opłacalny?

: 6 mar 2013, o 23:37
autor: Iwona
Kiedy ja zakładałam działalność własnie mialam swiadomosc, że w wyborze formy opodatkowaina pomoze mibyc moze ksiegowy, a wkazdym razie, ze ten zawod jest od tego. Przygotowalam sie do takiej rozmowy przeszukujac fora interntowe, czytajac artykuły. Odwiedziłam kilka biur, później też wspolpracowalam z kilkoma ksiegowymi i ja osobiscie nigdy sie nie spotkałam z ksiegowym, ktory bylby zainteresowany w ogóle takim doradzaniem. To co ksiegowi mają do zaproponowania, jak wynika z moich doswiadczen, to szablonowe wykazanie jakie sa zasady i przepisy. A takei zasady i reguly obowiazujace kazdy moze sobie w googlach znalezc i je porownac. Od ksiegowego chcialabym, a przynajmniej marzę kiedys takiego spotkac i sporo bym mu zaplaciła, zeby zainteresowal sie chociaz troche tym jak mozna optymalizowac podatki przy mojej dzialalnosci, gdzie szukac kruczków, co omijac, jak wyprzedzac pewne zdarzenia.... Do tego potrzebne jest zaangazowanie, a byc moze przez duzą ilosc klientów ksiegowi nie mają na to czasu. Takie sa moje doswiadczenia. Poza moze jedną kobietą, ale to jakis ewenement, a klienci do niej walą drzwiami i oknami, ostatnio chcialam korzystac z jej uslug to mnie odprawiła chwilowo, bo juz ma za duzo pracy i za mało pracowników:)