Rolnik z działalnością gosp.pozarolniczą

Podatek od wartości dodanej (urzędowi skarbowemu)

Moderator: Admin1

norbi1976
Posty: 2
Rejestracja: 5 mar 2014, o 19:43
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Rolnik z działalnością gosp.pozarolniczą

Post autor: norbi1976 »

Witam, prosiłbym o porade.Niedawno robiłem remont łazienki i robił go facowiec który jest rolnikiem i prowadzi pozarolniczą działalność gosp.(Firma remontowo budowlana).Wystawił mi fakture na 8 procent i powiedział ze ma w hurtowni budowlanej upust , dlatego nie 23% a wystawi mi na 8% ale faktury za materiały weżmie na swoje nazwisko.Potem policzył całość 4520 netto i 4881 brutto.Teraz nie wiem czy policzył całość materiały plus usługa , czy tylko materiały z tą stawką plus koszt usługi .Na fakturze jest tylko napis -remont łazienki , kwota netto , stawka vat8%,i kwota brutto.Jako on to opodatkował, materiały i usługe razem?.Nie bardzo wiem o co biega, dodam ze faktur za materiały mi nie pokazał .Czy ma prawo jako rolnik pobierać odemnie vat??.Prosze o pomoc.
VATowiec
Posty: 14
Rejestracja: 5 gru 2013, o 21:55
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Rolnik z działalnością gosp.pozarolniczą

Post autor: VATowiec »

To, że prowadząc działalność gospodarczą jest równolegle rolnikiem nie ma nic do rzeczy. Rozpatrujemy go jako przedsiębiorcę.

Z tym upustem to ściema. Upust liczony jest od kwoty netto i nie ma wpływu na stawkę VAT. Może wystawić fakturę na usługę ze stawką 8% nie dlatego, że ma upust, a dlatego, że usługa wykonywana jest w lokalu mieszkalnym a nie użytkowym (odpowiedni numer w Klasyfikacji Obiektów Budowlanych). Ma prawo wystawić fakturę na całość usługi wraz z materiałami. Nie może na fakturze wyspecyfikować materiałów, bo musiałby do nich zastosować stawkę VAT 23% i dla Ciebie byłoby drożej. Ale dzięki temu nie będziesz nigdy wiedział ile zapłaciłeś za materiały a ile za samą usługę ;).
norbi1976
Posty: 2
Rejestracja: 5 mar 2014, o 19:43
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Rolnik z działalnością gosp.pozarolniczą

Post autor: norbi1976 »

Dzieki Vatowiec za odpowiedz, powiedz mi prosze czy moge zażądać przynajmniej pokazania tych faktur na materiały zebym wiedział co ile kosztowało??Prosze odpowiedz mi.Pozdrawiam.

Wydaje mi sie ze jak kupuje materiały budowlane to na fakturze jest wyszczególnione z hurtowni co kupił i ile sztuk.Czyli jak remontuje mieszkanie to w hurtowni mu liczą 8% czy 23% bo z tego co mówił o tym upuscie ze ma 15 % upustu w hurtowni bo jest stałym klientem.Czyli na fakturze jaką on dostał z hurtowni jest 23 czy 8% i mam prawo wglądu na tą fakture za materiały budowlane.?Watowiec pomóż mi to zrozumieć

Przepraszam Vatowiec ze tak sie rozdrabniam ale troche mnie ta sytuacja drazni.Jaki interes ma w tym ten fachowiec? Tak mu bardzo zalezy zeby klient zaplacił mniej czy jest jakis inny powod???.Bylbym bardzo wdzieczny Panu za udzielenie odpowiedzi na te pytania.Prosze o pomoc
VATowiec
Posty: 14
Rejestracja: 5 gru 2013, o 21:55
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Rolnik z działalnością gosp.pozarolniczą

Post autor: VATowiec »

Przede wszystkim, nie pisz jednego posta pod drugim. Do tego służy edycja. Jak wpadnie "zielony" to będzie afera :).

Żądać pokazania faktur zakupu materiałów możesz, ale on nie ma obowiązku Ci ich okazać.

Tak potwierdzam. Dzięki fakturowaniu całej usługi kompleksowo (na 8%), cenę materiałów masz mniejszą o różnicę w VAT między 8% a 23%. Materiały odzielnie zawsze 23%. Usługa 23 lub 8 w zależności od tego co jest remontowane (mieszkaniówka czy użytkowy).
ODPOWIEDZ