forum podatkowe

Dla specjalistów i amatorów prawa podatkowego

• Ogłoszenie
uwagi Szanowny Użytkowniku,
Forum jest wolną, nieskrępowaną platformą wymiany myśli i poglądów na tematy podatkowe. Opinie tu wyrażane, w żadnej sytuacji i okolicznościach, nie mogą być traktowane i stosowane jako wykładnia obowiązującego prawa.

Profesjonalną poradę prawno-podatkową możesz zamówić na naszej stronie podatkowe.com.pl

RYCZAŁT EWIDENCJONOWANY

Ryczałt ewidencjonowany, akcyza, od nieruchomości, od spadków i darowizn, podatki lokalne, ..........

RYCZAŁT EWIDENCJONOWANY

Postprzez BabciaTeosia » 18 mar 2013, o 10:45

Witam ponownie, :) Dawno mnie nie był na forum ale teraz już wracam.
Mam pytanie.
Chciałabym wynająć budynek niemieszkalny na cele gospodarcze. Co teraz mam zrobić? Jest to moja pierwsza działalność i chciałabym potraktować to jako ryczałt ewidencjonowany 8,5%. Czy muszę to zgłosić do US i w jakim terminie? Czy zrobić umowę najmu czy użyczenia?
Czekam na rady. :)
BabciaTeosia

Status:
Reputacja: 0

Re: RYCZAŁT EWIDENCJONOWANY

Postprzez izabelar » 18 mar 2013, o 11:14

Skoro to jest budynek gospodarczy, to musisz pilnować limitu do VAT (150 tys).
Możesz wybrać ryczałt - najpóźniej do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymasz pierwszy w roku podatkowym przychód.
Jeśli budynek ma być wykorzystywany przez osoby obce i odpłatnie - zdecydowanie podpisz umowę najmu.
Użyczenie jest za darmo. Ale po stronie biorącego w uzywanie może powstać z tego powodu przychód - jeśli jest dla Ciebie osobą obca. Tylko najbliższa rodzina nie musi rozpoznawać z tego powodu przychodu.
izabelar

Status:

Postprzez BabciaTeosia » 18 mar 2013, o 11:30

Dziękuję bardzo.
BabciaTeosia

Status:

Postprzez lubię_podatki » 18 mar 2013, o 15:03

Jesli budynek jest przedmiotem wspólności małżeńskiej, nalezy poinformować urząd skarbowy, który małżonek będzie rozliczał przychody i wpłacał podatek i w jakiej formie (tu: ryczałt).
I co najważniejsze, takie oświadczenie o tym, kto rozlicza te przychody, trzeba składać co rok (do 20 stycznia) To takie odstępstwo od zasady, że jak się nic nie zmienia w stosunku do poprzedniego roku - to nie trzeba składać żadnych informacji.
lubię_podatki

Status:

Powrót do INNE