Praca w Polsce i za granicą 2012

adanowak
Posty: 1
Rejestracja: 23 kwie 2013, o 18:10
Płeć: Nie wybrano - Nie wybrano

Praca w Polsce i za granicą 2012

Postautor: adanowak » 23 kwie 2013, o 18:16

Witam, mam kilka pytań odnośnie rozliczenia podatkowego 2012. W ubiegłym roku pracowałam na początku roku w Polsce na umowę zlecenie plus na ostatnie 3,5 miesiące wyjechałam do Norwegii gdzie byłam zatrudniona na umowę o pracę. Moje rozliczenie nie jest zbyt skomplikowane, ponieważ nie mam męża, dzieci, nieruchomości oraz nie przysługują mi żadne ulgi, odliczenia itd. itp., a sam dochód też nie jest zbyt duży ;) Przeczytałam wiele informacji w necie, wiem że podlegam nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, że rozliczam się z tutaj osiągniętych dochodów plus wykazuje dochód z Norwegii. Wiem, że trzeba odliczyć odpowiednie diety za każdy dzień pobytu, przeliczyć na zł wg określonego kursu, odjąć kup a potem wyliczenia metodą wyłączenie z progresją plus potrzebny mi pit zg i pit 36. Oczywiście diabeł tkwi w szczegółach :? Gdy przysiadłam do swojego przypadku narodziły mi się następujące pytania:
a) w 2013 r. zmieniła się wysokość diet m.in. dla Norwegii na 451 nok, ale za rok podatkowy 2012 obowiązuje mnie poprzednia wysokość? Tylko nigdzie nie mogę znaleźć czy za 2012 to będzie 401 nok? Tzn. wiem, że tak było w latach poprzednich a w międzyczasie nie ma jakieś wzmianki o aktualizacji
b) w wstępnym zeznaniu z Norwegii mam kolumnę tą podstawową wynagrodzenie 2.1 Lønn og tilsvarende ytelser oraz 2.1.1 Lønn, i zaliczkę pobraną przez platnika Forskuddstrekk (trukket av oppgavegiver mv.) (mam b. mały dochód oraz innych wyliczeń tam nie ma) – to przyjmuje do dalszych wyliczeń ten dochód z 2.1?
c) jeśli pracowałam np. 15.09 – 15.11 to przy wyliczaniu kup biorę to za 3 miesiące (jako wrzesień, październik, listopad)? jeśli wypłata za listopad była w 10 dniu grudnia to grudzień liczę także do kup?
d) Jeśli początkowo umowa obejmowała 15.09 – 15.12, a z powodu małej ilości pracy ukończyłam ją wcześniej oraz do norweskiego urzędu są podane także 2 miesiące to diety należy rozliczyć za 3 miesiące wskazane w umowie czy 2 miesiące faktycznej pracy? Dodam, że byłam tam 3 miesiące, lecz nie mam żadnych biletów promowych ani niczego co mogło by to potwierdzić, a boję się że przy 3 miesięcznym rozliczeniu diet nasz urząd się doczepi że wg norweskiego urzędu pracowałam 2 miechy a ten 1 mam jeszcze udowodnić, że tam byłam (a nie mam jak)
e) Wg informacji necie gdy kwota odliczenia diet przewyższy dochód za granicy wtedy go nie wykazujemy – czyli wypełniam zwykły pit 37 czy jednak pit 36 z jakąś adnotacją? Nie wiem jak to moje wyliczenie będzie dokładnie wyglądać, ale taka sytuacja również może się zdarzyć
f) w Norwegii przysługuje mi całkowity zwrot zaliczki pobranej przez płatnika czy zmienia to jakoś moje rozliczenie w Polsce?
Dzięki z góry za każdą odpowiedź, jest to pierwsze takie rozliczenie dlatego będę wdzięczna za wskazówki :)

Wróć do „2012”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość