Plan urlopów

Krwiopijca też człowiek
Awatar użytkownika
Iwoneczka
Posty: 14
Rejestracja: 16 sty 2013, o 13:53
Płeć: Nie wybrano - Nie wybrano

Plan urlopów

Postautor: Iwoneczka » 14 lut 2013, o 11:54

Witajcie
Moje pytanie dotyczy planu urlopów. Czy w każdej firmie istnieje obowiązek utworzenia planu urlopów? I jak to się robi?
Awatar użytkownika
BabciaTeosia
Posty: 49
Rejestracja: 16 sty 2013, o 13:37
Płeć: Nie wybrano - Nie wybrano

Re: Plan urlopów

Postautor: BabciaTeosia » 14 lut 2013, o 12:12

Według mnie jest to jedna z podstawowych rzeczy wpływająca na organizację pracy w firmie. Plan urlopów najlepiej utworzyć na początku roku, nie jest to jednak określone żadnymi przepisami. Bywa to trudne ponieważ pracownicy często ociągają się z decyzją.
Jednak w większości firm nie trzeba przygotowywać planów urlopów. Muszą to zrobić tylko te firmy gdzie są związki zawodowe i nie wyraziły one zgody na odstąpienie od tej procedury.
Przy ustalaniu planu urlopów decydujący głos ma pracodawca - to do niego należy ostateczne określenie ile kolejnych dni urlopowych i kiedy otrzymają poszczególni pracownicy, biorąc pod uwagę wymiar urlopu, wykonywane obowiązki oraz ich preferencje.
W planie urlopów nie są ujęte wszystkie dni urlopowe - ustala się go zazwyczaj dla urlopów dłuższych, trwających przez 2 tygodnie lub dłużej. Niekiedy brane są pod uwagę urlopy nieco krótsze /tj.tygodniowe/ale tylko te które przypadają w okresie wakacyjnym.
Jednak pracodawca sporządzając plan urlopów musi pamiętać, że zgodnie z zapisami Kodeksu Pracy przynajmniej jedna część urlopu wypoczynkowego powinna trwać nieprzerwanie przez 14 dni kalendarzowych (przy uwzględnieniu sobót i niedziel pracownikowi udziela się wówczas 10 dni urlopu).
Nie ujmuje się także 4 dni urlopu na żądanie.
Wymagany przez prawo plan urlopów należy po sporządzeniu podać do wiadomości pracownikom.
Od momentu ogłoszenia dokument jest ważny i wiążący obie strony stosunku pracy. Zmiany w planie urlopów mogą zostać dokonane tylko w sytuacjach wyjątkowych, określonych w Kodeksie Pracy.
W przypadku gdy nie ma obowiązku tworzenia planu urlopów a taki został stworzony na potrzeby firmy wiążący jest jednak wniosek pracownika.
Awatar użytkownika
pinezka11
Posty: 192
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:15
Płeć: Nie wybrano - Nie wybrano

Re: Plan urlopów

Postautor: pinezka11 » 14 lut 2013, o 16:31

W 2013 roku jest dużo okazji do wydłużenia sobie urlopu ;) więc zapewne te dni będą pokrywać się w planie urlopów pracowników :)
Okazją taką jest np weekend majowy. 1 i 3 maja, przypadają kolejno na środę i piątek. Możliwość wzięcia trzech dni urlopu (29 kwietnia, 30 kwietnia oraz 2 maja) wydłuża weekend majowy do dziewięciu dni,
Kolejna okazją do przedłużonego urlopu jest Boże Ciało, które wypada 30 maja (czwartek). Wolny piątek to wydłużony weekend do czterech dni :)
Podobnie 15 sierpnia,jak Boże Ciało, obchodzone tego dnia święto kościelne i państwowe, przypada na czwartek. Wolny piątek (16 sierpnia) pozwali wydłużyć wakacyjny urlop wypoczynkowy,

W listopadzie dwukrotnie będzie okazja do wydłużenia weekendu o jeden dzień. Wszystko za sprawą wypadającego w piątek Dnia Wszystkich Świętych oraz w poniedziałek Święta Niepodległości;
Święta Bożego Narodzenia (25 i 26 grudnia) wypadają w środę i czwartek. Wolny dzień w piątek (27 grudnia) pozwoli nam zyskać pięć wolnych dni. Ponadto, wolne dni 30 i 31 grudnia nasz urlop wydłużą do siedmiu dni. :)
Jak ja lubię te dłuuugie weekendy :D
superlajt
Posty: 37
Rejestracja: 6 lis 2013, o 12:43
Płeć: Nie wybrano - Nie wybrano

Re: Plan urlopów

Postautor: superlajt » 7 sie 2014, o 16:33

Oczywiście w kazdej, każdy zatrudniony pisze wstępny wnioseki na podstawie wszystkich wniosków tworzy się plan. Niezależnie od pogody idzie pracownik na urlop co najmniej 14 kalendarzowych. Ma to swoje plusy, może wcześniej bukowac miejsce w pensjonatach wypoczynkowych.
juttt45
Posty: 1
Rejestracja: 31 mar 2015, o 06:53
Płeć: Nie wybrano - Nie wybrano

Re: Plan urlopów

Postautor: juttt45 » 31 mar 2015, o 07:45

Kolejna okazją do przedłużonego urlopu jest Boże Ciało, które wypada 30 maja (czwartek). Wolny piątek to wydłużony weekend do czterech dni :)
Podobnie 15 sierpnia,jak Boże Ciało, obchodzone tego dnia święto kościelne i państwowe, przypada na czwartek. Wolny piątek (16 sierpnia) pozwali wydłużyć wakacyjny urlop wypoczynkowy,????

______________________
GuL
Our Actual Exams and gre exam provide you 100% pass guarantee. You can get access to and exams. Our is also very useful tool.
Awatar użytkownika
Kolport
Posty: 4
Rejestracja: 9 lis 2017, o 23:36
Lokalizacja: Grodzisko
Płeć: Mężczyzna - Mężczyzna

Re: Plan urlopów

Postautor: Kolport » 16 lis 2017, o 16:50

Zależy jaka firma. Plan nie jest obowiązkowy, a raczej porządkujący sprawy i nakład pracy oraz obłożenie personelu w okresie urlopowym. Poleca się robić plany w celu optymalizacji działania firm.
pekos
Posty: 5
Rejestracja: 28 sie 2018, o 17:32
Płeć: Mężczyzna - Mężczyzna

Re: Plan urlopów

Postautor: pekos » 28 sie 2018, o 17:35

by był porzadek najlepszem bybylo by to rozwiazaniem :)
http://efectownia.pl

Wróć do „Strefa pracodawcy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości