forum podatkowe


Dla specjalistów i amatorów prawa podatkowego

  • Ogłoszenie
uwagi Szanowny Użytkowniku,
Forum jest wolną, nieskrępowaną platformą wymiany myśli i poglądów na tematy podatkowe. Opinie tu wyrażane, w żadnej sytuacji i okolicznościach, nie mogą być traktowane i stosowane jako wykładnia obowiązującego prawa.

Profesjonalną poradę prawno-podatkową możesz zamówić na naszej stronie podatkowe.com.pl

Podatek dochodowy

Podatek dochodowy od osób fizycznych

Podatek dochodowy

Postprzez Walt » 28 mar 2013, o 00:03

Witam. Od niedawna (X 2012) prowadzę działalność gospodarczą. Dodatkowo jestem zatrudniony na umowę o pracę. Z podatku dochodowego z działalności rozliczam się wg skali podatkowej. Moje szacunkowe dochody (kwoty podlegające opodatkowaniu) to : z działalności ok. 10 000 zł. z umowy o pracę 4 000 zł. W pracy pobierają mi podatek wg skali tj 18% i tak będzie do końca roku (ponieważ z tytułu umowy o pracę nie przekroczę w ciągu roku progu podatkowego), natomiast z działalności szacunkowo do września będę płacił podatek 18%, natomiast od października prawdopodobnie wpadnę w próg 32 %. Jak w takiej sytuacji ustrzec się dopłaty podatku dochodowego przy rozliczeniu rocznym (w przyszłym roku), ponieważ sumarycznie próg 32% przekroczę wcześniej niż w październiku. Jestem laikiem w temacie. Z góry dzięki za odpowiedź.
Walt
 
Status:
Posty: 1
Dołączył(a): 27 mar 2013, o 23:57
Płeć: Mężczyzna
Reputacja: 0

Re: Podatek dochodowy

Postprzez izabelar » 28 mar 2013, o 10:05

Możesz złożyć u pracodawcy oświadczenie, by od np. września pobierał Ci odatek wg skali 32%. Ale czy nie lepiej ewentualnie coś dopłacić po zakończeniu roku, niż wcześniej mieć mniej kaski? Składając rozliczenie roczne zawsze można skorzystać z jakiejś ulgi.
Jeśli nie masz możliwości np. rozliczenia się wspólnie ze współmałżonkiem, na przyszły rok warto rozważyć opodatkowanie działalności podatkiem liniowym.
izabelar
 
Status:
Posty: 121
Dołączył(a): 23 lut 2013, o 19:52
Płeć: Kobieta
Reputacja: 0

Re: Podatek dochodowy

Postprzez lubię_podatki » 28 mar 2013, o 10:53

Zgadzam się z izabelar.
Możliwość taka wynika z art. 41a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Płatnicy (...), na wniosek podatnika obliczają i pobierają w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy, stosując zamiast najniższej stawki określonej w skali, (...) wyższą stawkę podatkową określoną w tej skali.

Ze swej strony dodam tylko, że jak pracownik rozpoczyna działalnośc gospodarczą, powinien złożyć pracodawcy PIT-2, w którym ,,odwoła" upoważnienie dla zakładu pracy do pomniejszania zaliczek na podatek dochodowy o kwotę ulgi podatkowej.
Tę ulgę rozlicza sie bowiem w ramach działalności gospodarczej.
lubię_podatki
 
Status:
Posty: 42
Dołączył(a): 23 lut 2013, o 20:04
Płeć: Kobieta
Reputacja: 0

Re: Podatek dochodowy

Postprzez aga » 28 mar 2013, o 16:07

Ja też złożyłabym PIT-2 pracodawcy - to jest obowiązek aby nie pomniejaszać w podwójnej wysokości kwoty wolnej od podatku - działalność ma w tym względzie pierwszeństwo. Natomiast w kwestii 32% u pracodawcy to wolałabym dopłacić podatek po zakończeniu roku niż otrzymywać wynagrodzenie w nizszej wysokości.
aga
 
Status:
Posty: 171
Dołączył(a): 28 lut 2013, o 10:59
Płeć: Kobieta
Reputacja: 0


Powrót do PDOF

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron