korekty faktur

Podatek od wartości dodanej (urzędowi skarbowemu)
zefirek
Posty: 33
Rejestracja: 16 sty 2013, o 16:38
Płeć: Nie wybrano - Nie wybrano

korekty faktur

Postautor: zefirek » 6 kwie 2013, o 16:12

witam,
Jak to teraz jest w zakresie faktur korygujących sprzedażowych, kiedy należy je uwzględniać? Czy jeśli chodzi o faktury zakupowe, to w dacie wystawienia korekty czy trzeba się cofać do daty faktury pierwotnej? Czy można ją odliczyć w miesiącu wystawienia (otrzymania) i ewentualnie w dwóch kolejnych czy tylko w dacie wystawienia?
Xięgowa
Posty: 91
Rejestracja: 23 lut 2013, o 20:00
Płeć: Nie wybrano - Nie wybrano

Re: korekty faktur

Postautor: Xięgowa » 8 kwie 2013, o 09:26

Faktury korygujące dotyczące sprzedaży:
W przepisach jest mowa tylko o sytuacji, gdy w wyniku korekty zmniejszeniu ma ulec obrót. Nie ma zaś słowa o tym, co robić, jak obrót ma ulec zwiększeniu.
Jeśli zmniejszamy obrót - to trzeba mieć potwierdzenie odbioru korekty. Obrót pomniejsza się w okresie, w którym otrzymało się potwierdzenie odbioru korekty. Potwierdzenie to może byc dokonane w dowolnej formie. Nie musi to być zwrot kopii (zresztą teraz już nie wystawia się kopii) faktury, ani tzw. żółta karteczka. Może to być np. mail od kontrahenta, w którym potwierdza on, że otrzymał korektę. Może to być nawet opis w przelewie, że należność z faktury bieżącej pomniejszana jest o kwotę wynikającą z otrzymanej korekty faktury.

Przy zwiększeniu obrotu, najważniejsza jest przyczyna korekty. Jesli istniała już w momencie wystawiania faktury pierwotnej (np. pomyłkowo przyjęto za niską cenę towaru), wówczas skorygować trzeba okres, w którym b yła wystawiona faktura pierwotna. Jeśli zaś przyczyna powstała już po dokonaniu sprzedaży (np. wymieniono towar X za 10 zł na towar XX za 15 zł), wtedy korekty sprzedaży dokonuje się na bieżąco.

Istotna jest też kwestia korekt wynikających z tzw. rabatów posprzedażowych. Do czasu uchwały składu siedmiu sędziów z 25 czerwca 2012 r. Obecnie nie ma już wątpliwości, że wypłata kontrahentowi bonusu warunkowego (premii pieniężnej) z tytułu osiągnięcia określonej wielkości sprzedaży lub terminowości regulowania należności stanowi rabat w rozumieniu art. 29 ust. 4 ustawy o VAT, zmniejszający podstawę opodatkowania.



Faktury korygujące zakup:
Zakupy koryguje się w okresie, w którym otrzymało się fakturę korygującą. Ale jest jedno ale;) Jeśli faktura pierwotna nie była jeszcze zaksiegowana, wówczas korektę księguje się dopiero wtedy, gdy zaksięguje się fakturę pierwotną.
Przykład:
W styczniu dostałam fakturę zakupu. Nie ujęłam jej w rejestrze VAT. Z pewnych względów (np. nie miałam kasy na zapłatę należności w styczniu, a zależało mi na wykazaniu zwrotu VAT w terminie 25 dni) zaplanowałam ujęcie jej w rejestrze dopiero w marcu. W lutym dostałam korektę. Zaksięguję ją dopiero wtedy, gdy zaksięgowana będzie faktura pierwotna, czyli w marcu.
obeliks
Posty: 101
Rejestracja: 28 sty 2013, o 21:51
Płeć: Nie wybrano - Nie wybrano

Re: korekty faktur

Postautor: obeliks » 8 kwie 2013, o 09:35

witam zgadzam sie z moim przedmowcą
jesli chodzi o sprzedaz to generalnie zasada jest taka ze sprzedaz zmniejszajaca ujmujemy w momencie otrzymania potwierdzenia odbioru zwiekszającą musimy sie cofac do okresu w którym była dana sprzedaz i oczywiscie robic korekte deklaracji vat jesli chodzi o zakup to w momencie wplyniecia i w dwóch nastepnych okresach
Xięgowa
Posty: 91
Rejestracja: 23 lut 2013, o 20:00
Płeć: Nie wybrano - Nie wybrano

Re: korekty faktur

Postautor: Xięgowa » 8 kwie 2013, o 09:52

A ja z moim przedmówcą częściowo się nie zgodzę;)
W przepisach nie przewidziana jest możliwość ujmowania faktur korygujących w jednym z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych po okresie otrzymania faktury korygującej. Można tego dokonać jedynie w okresie otrzymania korekty faktury. Jesli z jakichś względów się tego nie zrobi (przeoczenie), to trzeba niestety, ale cofać się do tego okresu i go korygować.
izabelar
Posty: 121
Rejestracja: 23 lut 2013, o 19:52
Płeć: Nie wybrano - Nie wybrano

Re: korekty faktur

Postautor: izabelar » 8 kwie 2013, o 12:31

To, co wyżej napisaliście jest ok - ale tylko patrząc na problem od strony podatku VAT.
Z dochodowym jest większa masakra;(
Niekiedy organy podatkowe stoją na stanowisku, że bez względu na przyczynę korekty, korygować należy przychód tego okresu, w którym została wystawiona faktura pierwotna. Śledząc jednak szerzej linię interpretacyjną w tym zakresie, da się na szczęście zauważyć, że w podatku dochodowym też obowiązuje zasada, że istotna jest przyczyna korekty.
Awatar użytkownika
pinezka11
Posty: 192
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:15
Płeć: Nie wybrano - Nie wybrano

Re: korekty faktur

Postautor: pinezka11 » 13 kwie 2013, o 13:11

no właśnie różne są interpretacje w zakresie faktur korygujących sprzedaż. Ja ostatnio się spotkałam z tym, że nie ma znaczenia przyczyna korekty, że zawsze trzeba się cofać do miesiąca wystawienia faktury pierwotnej.
Zgadzam się z tym, że niestety faktury korekty nie można uwzględnić w dowolnym momencie czyli w miesiącu otrzymania i w dwóch kolejnych miesiącach, jedynie w można to zrobić w miesiącu otrzymania korekty. Jeśli się tego nie zrobiło to żeby nie robić korekty, wyjściem jakimś może być np. prośba o wystawienie duplikatu faktury.

Wróć do „VAT”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość