Faktura sprzedażowa do kontrahenta w UE

Podatek od wartości dodanej (urzędowi skarbowemu)
obeliks
Posty: 101
Rejestracja: 28 sty 2013, o 21:51
Płeć: Nie wybrano - Nie wybrano

Faktura sprzedażowa do kontrahenta w UE

Postautor: obeliks » 31 sty 2013, o 15:27

witam wszystkim forumowców
Mam pewien problem
Jedna z firm zajmująca się miedzy innymi wydwaniem magazynu winiarskiego oraz organizowaniem imprez degustacyjnych zorganizowała taką impreze dla kontrahenta z Włoch będącego podatnikiem VATUE oczywiście na terytorium Polski . Usł została wykonana i spółka polska wystawiła fakture sprzedaży, moje pytanie jest następujące czy faktura powinna być wystawiona ze stawką 23% czy ze stawką np.? Zasięgałem języka i są podzielone opinie na ten temat. Może ktoś się spotkał z podobnym problemem?
klementyna
Posty: 7
Rejestracja: 2 lut 2013, o 22:20
Płeć: Nie wybrano - Nie wybrano

Re: Faktura sprzedażowa do kontrahenta w UE

Postautor: klementyna » 2 lut 2013, o 23:36

Odniosłabym się do art. 28b ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z jego treścią miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1, art. 28g ust. 1, art. 28i, 28j i 28n. Zgodnie z cytowanym ustępem 2, jeżeli usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba lub stałe miejsce zamieszkania, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności. Więc ja bym wystawiła fakturę ze stawką np. Zakładam, że spółka polska również jest podatnikiem VATUE.
obeliks
Posty: 101
Rejestracja: 28 sty 2013, o 21:51
Płeć: Nie wybrano - Nie wybrano

Re: Faktura sprzedażowa do kontrahenta w UE

Postautor: obeliks » 3 lut 2013, o 13:51

witaj
oczywiście spółka polska jest czynnym podatnikiem vatUE, dzięki za odniesienie się do mojego problemu
hiacynta
Posty: 4
Rejestracja: 3 lut 2013, o 22:27
Płeć: Nie wybrano - Nie wybrano

Re: Faktura sprzedażowa do kontrahenta w UE

Postautor: hiacynta » 4 lut 2013, o 22:31

Mam pytanie, a właściwie problem. Firma polska, która naturalnie jest zarejestrowanym podatnikiem VATUE, ale w tym przypadku to nie bardzo ma znaczenie, zakupiła usługę polegającą na korzystaniu z domeny internetowej przez cały rok. Firma od której zakupiła ową domenę znajduje się w USA. Czy w tym przypadku VAT naliczony zostanie w Polsce?
Awatar użytkownika
pinezka11
Posty: 192
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:15
Płeć: Nie wybrano - Nie wybrano

Re: Faktura sprzedażowa do kontrahenta w UE

Postautor: pinezka11 » 5 lut 2013, o 11:09

Hiacynta wydaje mi się, że w Twoim przypadku mamy do czynienia z importem usług, a zgodnie z ustawą o VAT, przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca czyli polska firma.
Zgodnie z art. 28b ust. 1 ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług jest w takim przypadku miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania. Jeżeli zatem nabywcą usługi jest podatnik z Polski, to miejscem świadczenia usługi jest Polska i tu usługa powinna być opodatkowana. W przypadku, gdy sprzedawca nie posiada siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania na terytorium kraju ( w twoim przypadku jest to USA), zobowiązanym do rozliczenia VAT jest nabywca usługi (podatnik polski), który powinien dokonać naliczenia podatku należnego w ramach importu usług. Tak wynika z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT.
Jednocześnie, na mocy art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy o VAT, podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Jak wynika bowiem z tego przepisu, podatek naliczony stanowi również kwota podatku należnego od importu usług.
obeliks
Posty: 101
Rejestracja: 28 sty 2013, o 21:51
Płeć: Nie wybrano - Nie wybrano

Re: Faktura sprzedażowa do kontrahenta w UE

Postautor: obeliks » 5 lut 2013, o 17:01

Hiacynto tak jak juz Pinezka się wczesniej wypowiedziała ja również uważam ze ta operacja jest neutralna podatkowo bo nosi znamiona importu uslug, czyli naliczamy VAT należny i odliczamy sobie VAT naliczony
zefirek
Posty: 33
Rejestracja: 16 sty 2013, o 16:38
Płeć: Nie wybrano - Nie wybrano

Re: Faktura sprzedażowa do kontrahenta w UE

Postautor: zefirek » 16 lut 2013, o 13:44

Witam,
Kiedy obecnie powstaje obowiązek podatkowy w WDT, z chwilą otrzymania zapłaty czy z chwilą wystawienia faktury?
Awatar użytkownika
pinezka11
Posty: 192
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:15
Płeć: Nie wybrano - Nie wybrano

Re: Faktura sprzedażowa do kontrahenta w UE

Postautor: pinezka11 » 16 lut 2013, o 14:27

Od tego roku obowiązek podatkowy w WDT nie jest już powiązany z otrzymaniem - bądź nie - całości lub części zapłaty jeszcze przed dokonaniem dostawy w ramach WDT. Jednym słowem, takie otrzymanie nie rodzi już obowiązku podatkowego, ponadto nie musi być potwierdzane wystawieniem faktury.
Obowiązek podatkowy powstaje teraz, co do zasady z chwilą wystawienia faktury dokumentującej taką dostawę. Jeżeli przedsiębiorca nie wystawi jednak faktury, to wtedy obowiązek podatkowy powstanie i tak 15. dnia miesiąca następującego po tym, w którym dokonano takiej dostawy (czyli po upływie terminu na wystawienie faktury). Należy pamiętać, aby wystawiając fakturę numer, za pomocą którego sprzedawca jest identyfikowany dla podatku VAT, poprzedzić literami PL. Analogicznie postąpić trzeba z numerem unijnego kontrahenta.
W znowelizowanej ustawie o VAT ustawodawca dodał przepis ustanawiający, że jeśli wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów jest wykonywana w sposób ciągły przez okres dłuższy niż 1 miesiąc, obowiązek podatkowy powstanie z upływem każdego miesiąca do czasu zakończenia dostawy towarów.
karolina
Posty: 30
Rejestracja: 19 sty 2013, o 20:14
Płeć: Nie wybrano - Nie wybrano

Re: Faktura sprzedażowa do kontrahenta w UE

Postautor: karolina » 19 lut 2013, o 20:59

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostawa była uznana za WDT? Nadal obowiązuje 0% VAT dla takich transakcji, czy się coś zmieniło?
Awatar użytkownika
pinezka11
Posty: 192
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:15
Płeć: Nie wybrano - Nie wybrano

Re: Faktura sprzedażowa do kontrahenta w UE

Postautor: pinezka11 » 20 lut 2013, o 09:41

Nic się nie zmieniło w zakresie możliwość zastosowania zerowej stawki podatku od towarów i usług przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów, którymi określa się transakcje sprzedaży na rzecz kontrahentów z innych krajów UE, w sytuacji gdy dokonującym dostawy jest podatnik, zarejestrowany jako podatnik VAT UE (wyjątkowo WDT będzie również gdy dotyczy dostawy nowych środków transportu przez podmiot bez takiej rejestracji).
W wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, w wyniku której towar jest wysyłany lub transportowany przez sprzedającego, nabywcę lub na ich rzecz między krajami państw członkowskich w wykonaniu czynności opodatkowanych.
W skrócie kraj wysyłki musi różnić się od kraju dostawy ;)
Taka preferencyjna możliwość rozliczenie VAT-u wymaga spełnienia jednak poniższych warunków:
1. polski podatnik, zrealizował dostawę na rzecz nabywcy, który posiada właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany mu przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, kod ten jest dwuliterowy i jest stosowany dla podatku od wartości dodanej (numer VAT UE);
Drugi jest taki, że podatnik ten podał ten numer oraz swój numer VAT UE na fakturze stwierdzającej dostawę towarów.

Jednak nie tylko to wystarczy, żeby sprzedający miał prawo do zastosowania stawki 0%, najważniejsze jest, to żeby posiadał dowody czyli dokumenty potwierdzające, że towary, które sprzedał zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.
Co ważne takie dokumenty musi on posiadać przed upływem terminu złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy.

Wróć do „VAT”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość